
Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Notowania rolnicze
Zerowa stawka podatku VAT na żywność przedłużona do końca 2023 r.
W Polsce zerowa stawka na żywność została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. i była elementem drugiej Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Dotychczas obowiązuje obniżona do 0% stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5% stawką podatku. Stawka ta miała obowiązywać do 30 czerwca br. Niemniej jednak okres ten został wydłużony o pół roku i będzie obowiązywał do końca 2023 r.
Jednym z najbardziej dotkliwych skutków inflacji są rosnące ceny żywności. Dlatego też, właśnie wzrost cen był główną determinantą podjęcia decyzji przez rząd
o utrzymaniu zerowej stawki na żywność oraz przeciwdziałaniu inflacji. Wśród produktów objętych zerową stawką znajdują się m.in.:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Podsumowując należy wskazać, że sprzedaż wyżej wymienionych produktów (poz. 1-18 zał. 10 do ustawy VAT) przez rolników podatników VAT czynnych będzie opodatkowana stawką 0%. Z kolei przy sprzedaży nie wymienionych produktów rolnych w poz. 1-18 zał. nr 10 do ustawy VAT, stawka w wysokości 0% nie będzie miała zastosowania.
Źródło: www.gov.pl
Fot. pexels
Paulina Cholewińska
Specjalista ds. podatków
Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym
CZERWIEC 2023