
Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Notowania rolnicze
Pozarolnicza działalność gospodarcza a KRUS
Rolnik, decydując się na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS. Zgodnie z art. 5 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, posiadacz nieruchomości rolnej lub domownik, rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracę przy niej, może ciągle podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS. Aby nadal pozostać w Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, rolnik lub domownik zakładający pozarolniczą działalność gospodarczą, musi spełnić kilka warunków określonych Ustawą, mianowicie: - podlegać ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy przez co najmniej 3 lata nieprzerwanie, - złożyć w KRUS w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej bądź współpracy przy działalności pozarolniczej oświadczenie - jednocześnie nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować gospodarstwie rolnym, obejmującym powierzchnię użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym, - nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczeń społecznych, - kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty granicznej[1].
Rolnik, który spełnia powyższe warunki, musi wziąć też pod uwagę obowiązki, które będzie miał jako przedsiębiorca ubezpieczony w KRUS. Przede wszystkim, po rozliczeniu roku podatkowego, tj. do 31. maja każdego roku, zobowiązany jest złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego, iż kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona lub termin, w którym trzeba złożyć oświadczenie, zostanie przekroczony, rolnik zostanie pozbawiony prawa do ubezpieczeń rolniczych – wówczas będzie musiał zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS. Usprawiedliwieniem w takich sytuacjach może być wskazanie przyczyn niezależnych od rolnika, losowych, np. pobyt w szpitalu. Wówczas KRUS może przywrócić termin na złożenie dokumentu.
W sytuacji, gdy podatek dochodowy przekroczy limit, rolnik zobowiązany będzie do odprowadzania składek do ZUS-u lub zrezygnować z pozarolniczej działalności i dalej korzystać z ubezpieczenia rolniczego. Kolejnym, równie ważnym zobowiązaniem rolnika lub domownika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą, jest opłacanie miesięcznej składki podstawowej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe – w podwójnym wymiarze oraz składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie – w pojedynczej wysokości. Składki na to ubezpieczenie opłacane są kwartalnie (ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału), a ich wysokość uzależniona jest od wielkości gospodarstwa rolnego.
Źródła: https://zielonalinia.gov.pl/pl https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow-16793985 Fot. https://www.gov.pl/web/krus Aleksandra Pazderska
[1] Kwota podana zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 25 kwietnia 2023 r. (https://www.gov.pl/web/krus/roczna-kwota-graniczna2) |