
Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Notowania rolnicze
Rozliczenie PIT
30 kwietnia to ostateczny termin na rozliczenie się z osiągniętych przychodów w 2023 r. W zależności od swojej formy zarobkowej, należy sporządzić odpowiednie zeznanie podatkowe. Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Najprostszym sposobem na rozliczenie się jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, do czego nieustannie zachęca Ministerstwo Finansów. W 2024 r. MF umożliwiło w Twój e-PIT rozliczenie przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Co za tym idzie, Twój e-PIT umożliwia złożenie zeznań podatkowych, takich jak np.: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-39 a także oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Do e-Urzędu Skarbowego możemy się zalogować na 2 sposoby:
(Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację. Na stronie www.podatki.gov.pl (https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/twoj-e-pit-jak-go-zlozyc-krok-po-kroku/) znajdziemy instrukcję – jak krok po kroku złożyć poszczególny PIT. Jaki formularz wybrać? PIT-37 – najbardziej powszechna deklaracja podatkowa składana przez osoby, które otrzymują przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika, np. pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista. Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (12% i 32%). PIT-37 rozliczamy na podstawie otrzymanego PIT-11 (termin na otrzymanie PIT-11 upłynął 28 lutego 2024 r.). Proszę pamiętać, że zeznanie należy złożyć również w przypadku, gdy uzyskujemy wyłącznie przychód zwolniony z podatku w związku ze stosowaniem ulgi dla młodych (do 26 r. ż.). PIT-36 – deklaracja dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Deklarację tą wybierają osoby, które w poprzednim roku prowadziły:
uzyskiwały przychody z :
PIT-39 – składają podatnicy którzy w roku podatkowym rozliczają przychód z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do domu mieszkalnego itp.) oraz z zamiany nieruchomości i praw.
Rozliczając się należy pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy uzyskujemy przychody z różnych źródeł (np. etat + działalność opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) będzie trzeba złożyć dwa różne zeznania podatkowe. W innej sytuacji podatnik składający PIT-36 może być zobowiązany do złożenia oprócz PIT-36 również PIT-38 i PIT-28 w zależności od sytuacji. Każdą sytuację należy oddzielnie przeanalizować a przy wypełnianiu zeznania podatkowego, trzeba również wziąć pod uwagę takie możliwości jak:
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Niezłożenie deklaracji grozi odpowiedzialnością karną skarbową!
Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit
Marta Knop-Kołodziej |