Data wydruku: 2025-05-01
Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Notowania rolnicze

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych przeprowadzanych metodą testu koniunktury jest stałym badaniem jakościowym realizowanym przez Główny Urząd Statystyczny od 2012 roku na podstawie Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej wprowadzonego corocznie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Realizacja badania pozostaje w kompetencji Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Celem badania koniunktury w gospodarstwach rolnych jest zebranie informacji charakteryzujących gospodarstwo rolne i elementy jego rozwoju, a także pozyskanie ocen rolników dotyczących bieżącej i prognozowanej (przyszłej) sytuacji ich gospodarstw, m.in. opłacalności produkcji rolnej, popytu na produkty rolne, czy wydatków ponoszonych na inwestycje. Informacje te są niezbędne do podejmowania decyzji o kierunkach rozwoju rolnictwa na poziomie kraju oraz województwa.

Badanie odbywa się dwa razy w roku (edycja styczniowa dotyczy drugiego półrocza poprzedniego roku wg stanu na dzień 31 grudnia, a edycja lipcowa dotyczy pierwszego półrocza bieżącego roku wg stanu na dzień 30 czerwca).

Metodologia badania koniunktury przez GUS

 

Koniunktura w gospodarstwach rolnych w pierwszym półroczu 2024 r.:

 

 

Ocena sytuacji w rolnictwie pod kątem zmian warunków produkcyjno-ekonomicznych oraz wyników produkcyjnych (wielkość zbiorów, tendencje zmian w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz poziom produkcji i podaży rynkowej produktów zwierzęcych) z uwzględnieniem zużycia środków produkcji. Prezentacja obrotów handlu zagranicznego dla podstawowych produktów rolnych.

 

Rolnictwo w 2023 roku: