Ceny rolnicze - Kujawsko-Pomorskie Notowania Cen Rolniczych – KPODR w Minikowie


Kredyt z gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych

 

Od 1 lipca 2022 roku można uzyskać dopłatę do oprocentowania kredytu obrotowego w wysokości 5% w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych (dalej FGR).

FGR to pierwszy na rynku fundusz gwarancji dostępny dla całego sektora rolnego utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Skierowany jest zarówno dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, jak i dla gospodarstw rolnych. Celem FGR jest zabezpieczenie spłaty kredytu, gwarancja obejmuje zakres do 80% kwoty kredytu.

Gwarancją może zostać objęty kredyt inwestycyjny udzielony rolnikowi z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów inwestycji m.in. budowy, przebudowy, remontu budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej, oraz do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży produktów rolnych, jak również zakupu maszyn, urządzeń i wyposażenia do produkcji rolnej, a także na zakładania sadów lub plantacji krzewów owocowych, czy budowy ujęć wody, w tym studni, zbiorników i zakupu (w tym również ich instalacji) systemów nawadniających.

Gwarancja z FGR dla kredytów inwestycyjnych może zostać udzielona w ramach dwóch poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020: 4.1 „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” lub 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwójdla typu operacji „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”.

Gwarancja stanowi pomoc publiczną dla rolnika lub przetwórcy produktów rolnych, zaś pomoc de minimis dla przetwórcy produktów nierolnych. Gwarancja FGR jest dostępna w bankach kredytujących, które posiadają podpisana umowę z Bankiem Gospodarstwa Kredytowego, są to obecnie: Alior Bank S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, BNP Paribas Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., mBank S.A., SGB-Bank S.A. i Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Gwarancja spłaty kredytu udzielana jest bezpłatnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), których działalność polega na wytwarzaniu produktów rolnych, przetwórstwie produktów rolnych, przetwórstwie produktów nierolnych, pośrednio związanych z produktem rolnym oraz rolników. Maksymalna kwota gwarancji to dla rolników 5 mln zł lub 10 mln dla przetwórców. Zakres gwarancji obejmuje do 80 % kwoty kredytu, na okres:

  • kredyty obrotowe odnawialne: 39* miesięcy
  • kredyty obrotowe nieodnawialne: 51 miesięcy
  • kredyty inwestycyjne: 183 miesiące albo 120 miesięcy (dla pomocy de minimis)

 

Dopłata do oprocentowania kredytu obrotowego[*] dotyczy tylko kredytów obrotowych niepowiązanych z inwestycją EFRROW udzielonych z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności gospodarczej do 31 grudnia 2022 r. i obejmuje maksymalnie okres 12 miesięcy licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją FGR i wynosi 2 % w skali roku dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 r. i 5 % dla kredytów udzielonych po 1 lipca 2022 r.

Warto zaznaczyć, że jeżeli roczna stawka procentowa kredytu obrotowego jest niższa, to wysokość dopłaty równa się wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący. Warunkiem uzyskania dopłaty jest objęcie gwarancją z FGR kredytu obrotowego udzielonego w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, niepowiązanej z realizacją inwestycji wspieranej ze środków EFRROW.

Przedsiębiorców i rolników zainteresowanych uzyskaniem szczegółowych informacji o FGR zapraszamy na stronę WWW Banku Gospodarstwa Krajowego https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/systemy-gwarancji/gwarancja-dla-sektora-rolnego/#c9465, albo bezpośrednio do kontaktu z jednym z banków kredytujących.

 

Marta Minut-Kaszyńska

Specjalista ds. ekonomiki

KPODR w Minikowie

 

Źródło: www.bgk.pl

 


* Pomoc wprowadzono w celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19 i stanowi element pakietu pomocowego BGK dla firm.

Wróć Drukuj