Ceny rolnicze - Kujawsko-Pomorskie Notowania Cen Rolniczych – KPODR w Minikowie


W związku z wdrożeniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poddziałania 2.3. „Wsparcie dla szkolenia doradców”, w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 od 8 października 2021 r. do 11 czerwca 2022 r. zostały zrealizowane studia podyplomowe pn. „Ekonomika Gospodarstwa Rolnego”, w których wzięło udział 38 doradców z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Studia zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Wydział Ekonomiczny (Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie). Zajęcia odbywały się w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie. Łącznie zostało zorganizowanych 10 zjazdów czwartkowo-piątkowo-sobotnich.

Grupę projektu stanowili doradcy rolniczy zatrudnieni w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego (ODR), Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR), Izbach Rolniczych (IR) – zwanych jednocześnie „publicznymi podmiotami doradczymi” oraz prywatnych podmiotach doradczych lub prowadzący działalność w zakresie doradztwa rolniczego w ramach samozatrudnienia. W tym przypadku uczestnikami studiów byli doradcy rolniczy z makroregionu składającego się z województwa kujawsko-pomorskiego.

Program studiów pn. „Ekonomika Gospodarstwa Rolnego” obejmował przede wszystkim zagadnienia ekonomii rynkowej, tj. koszty i przychody, kategorie produkcyjno- ekonomiczne, analizę techniczno-ekonomiczną, zagadnienie produktywności, opłacalności i efektywności gospodarowania, marketing artykułów rolnych oraz podstawy zarządzania i komunikacji w gospodarstwie rolnym.

Do przedmiotów kierunkowych należały także nowoczesne technologie konwencjonalnej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej prowadzonej w różnych warunkach przyrodniczo-organizacyjnych. Na pierwszym z nich scharakteryzowano uwarunkowania produkcji roślinnej, technologie uprawy roli, stosowanie nawozów mineralnych czy też uwarunkowania glebowe. Z kolei w zakresie produkcji zwierzęcej przedstawiono zasady chowu i hodowli, podstawy żywienia oraz fizjologii zwierząt gospodarskich, wpływ produkcji zwierzęcej na wielkość emisji gazów cieplarnianych i amoniaku, a także regulacje prawne odnośnie dobrostanu zwierząt. Przedstawiono także rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce.

W programie kształcenia uwzględniono również zasady ewidencji i rozliczeń w rolnictwie, a przede wszystkim regulacje prawne dotyczące systemu podatkowego. Szczegółowo omówiono podatek rolny, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, podatek od towarów i usług VAT oraz podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej.  Zwrócono również szczególną uwagę na System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych – Polski FADN. Zaprezentowano zasady funkcjonowania FADN, główne produkty, system zbierania i weryfikacji danych, bilans, przepływy pieniężne oraz rachunek ekonomiczny w gospodarstwie rolnym. Przedstawiono także ocenę projektów inwestycyjnych w działalności rolniczej w oparciu o profil produkcji gospodarstwa. Natomiast niezbędne i istotne zasady przeprowadzania kalkulacji produktów rolniczych oraz rachunek wybranych działalności omówiono w ramach przedmiotu kalkulacje rolnicze. Niezwykle ważne były również kwestie dotyczące obrotu ziemią rolną w aspekcie prawa własności. Z kolei w ramach organizacji rynków rolnych w Unii Europejskiej przedstawiono zasady funkcjonowania głównych rynków produktów roślinnych, aktualny stan, perspektywy ich dalszego rozwoju oraz handel światowy w oparciu o Wspólną Politykę Rolną.

Na warsztatach praktycznych przedstawiono: metodykę aplikowania o płatności bezpośrednie i środki wspierające modernizację gospodarstw rolnych, elektroniczne systemy wspomagające zarządzanie gospodarstwem rolnym oraz ekonomiczno-organizacyjne modele działania zespołowego w rolnictwie.

Zajęcia dydaktyczne były realizowane w formie wykładów oraz ćwiczeń. Zaliczenie wszystkich przedmiotów pozwoliło uczestnikom uzyskać 30 punktów ECTS. Niemniej jednak studia podyplomowe zakończyły się obroną pracy dyplomowej, która miała miejsce 11 i 27 czerwca.

Celem studiów podyplomowych było zrealizowanie niezbędnych działań na rzecz rozwijania wiedzy i umiejętności doradców. Zatem w ramach poddziałania „Wsparcie dla szkolenia doradców” osoby, które zawodowo świadczą usługi doradcze na rzecz rolników i właścicieli lasów, zdobyły nową wiedzę i podniosły swoje kwalifikacje zawodowe.

Dnia 14 lipca br. w Minikowie z rąk: koordynatora projektu – prof. dr hab. Walentego Poczty, kierownika studium – dr Pawła Siemińskiego oraz zastępcy dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie – Lidii Lewandowskiej odbyło się uroczyste wręczenie świadectw ukończenia studiów podyplomowych. W uroczystości uczestniczyli również absolwenci innych kierunków, tj. rolnictwo oraz rolnictwo ekologiczne.

Podsumowując, studia podyplomowe dostarczyły słuchaczom nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę z zakresu ekonomiki rolnictwa, w tym: metod doradztwa, analizy techniczno-ekonomicznej, organizacji księgowości, a także ewidencji i kalkulacji kosztów. Ponadto przedstawione narzędzia informatyczne wspomogą proces zarządzania oraz doradzania w kwestiach prowadzenia gospodarstwa rolnego. Absolwenci studiów będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy zawodowej.

Fot. pixabay


Paulina Cholewińska

Specjalista ds. podatków

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

SIERPIEŃ 2022

 

Wróć Drukuj