Ceny rolnicze - Kujawsko-Pomorskie Notowania Cen Rolniczych – KPODR w Minikowie


BLIK - nowoczesna forma płatności bezgotówkowej

Żyjemy w czasach, w których do realizacji płatności nie potrzebujemy już portfela, a wystarczy nam tylko telefon komórkowy. BLIK jako pierwszy w Polsce stał się nie kartowym schematem płatniczym. Płatności mobilne BLIK z każdym miesiącem stają się coraz bardziej popularne nie tylko w przestrzeni internetowych zakupów, lecz także w codziennym życiu.

BLIK to system płatności mobilnych, który został stworzony w 2013 roku przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP), której udziałowcami są Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK) PKO BP (w tym Inteligo). Blik to usługa, z której można skorzystać w aplikacji mobilnej banku na telefonie komórkowym, stworzona w celu maksymalnego skrócenia procesu płatności bezgotówkowej w Internecie. Jedyne czego potrzebuje kupujący to smartfon z odpowiednim oprogramowaniem (Android, iOS), dostępem do Internetu oraz z zainstalowaną aplikacją mobilną banku. Wówczas transakcje są księgowane natychmiast, a nasz dostawca błyskawicznie otrzymuje płatność i od razu realizuje zamówienie. Oficjalne uruchomienie systemu nastąpiło 9 lutego 2015 roku.

Jak to działa? Blik to jednorazowy, sześciocyfrowy, unikalny kod generowany przez aplikację w telefonie do potwierdzenia zgody na obciążenie własnego konta. Następnie podaje się kod, który jest ważny 2 minuty i akceptuje się daną transakcję. System Blik jest powiązany z naszym bankiem i kontem osobistym, jednak w celu akceptacji płatności nie logujemy się do bankowości internetowej, przez co zyskujemy na czasie i bezpieczeństwie. Usługa BLIK obejmuje: płatności w sklepach stacjonarnych i w Internecie, płatności zbliżeniowe, wypłaty gotówki w bankomatach, przelewy na telefon, czeki. Natomiast obecnie BLIK jako metoda płatności dostępna jest w następujących bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank (razem z Noble Bankiem), ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP (razem z Inteligo), Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa i jest to usługa bezpłatna.

W 2019 roku partnerem strategicznym PSP zostaje Mastercard. Dzięki współpracy BLIKIEM można płacić zbliżeniowo, i to na całym świecie (usługa jedynie w sześciu bankach). Współpraca z Mastercard jest obecnie cały czas rozszerzana i wdrażana.

BLIK najlepiej sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do płatności w Internecie i jako forma wypłacania gotówki z bankomatów bez użycia karty płatniczej. Z kolei innowacyjną opcją systemu są przelewy na telefon, dzięki którym szybko i wygodnie można przesłać pieniądze wybranej osobie.

BLIK rozwija się obecnie bardzo dynamicznie, czego dowodem jest posiadanie ok. 11 milionów klientów, a w drugim kwartale 2022 roku wykonano nim 292 mln transakcji o wartości 39 mld zł. Dlatego BLIK jest obecnie najsilniejszą marką w kategorii nowoczesnych płatności w Polsce.

System BLIK i dokonywane dzięki niemu płatności są bezpieczne, jednak można spotkać się z doniesieniami o tzw. oszustwach na BLIK-a. Wynikają one z faktu, że złodzieje wykorzystują nieuwagę użytkowników. Dlatego kodów BLIK nie powinno się nikomu podawać przez Internet. Zasada ta tyczy się również bliskich znajomych, a jedną z metod złodziei jest bowiem włamywanie się na konta użytkowników w mediach społecznościowych i namawianie ich znajomych, by podali kod BLIK. A zatem użytkownicy systemu BLIK powinni zachować ostrożność przy każdej transakcji.

 

Źródła:

https://blik.com

https://www.najlepszekonto.pl 

Fot. pixabay

 


Marta Minut-Kaszyńska

Starszy specjalista ds. ekonomiki

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

 

Wróć Drukuj