Zgodnie z wytycznymi Interwencji I.11 PS WPR Premie dla młodych rolników, beneficjent tego działania zobowiązany jest przystąpić do korzystania z doradztwa indywidualnego dla osób rozpoczynających po raz pierwszy prowadzenie gospodarstwa jako młody rolnik, w ramach I.14.2, niezwłocznie po zawarciu Umowy, jednakże najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy. Taki zapis, znajdzie każdy beneficjent tego programu w umowie zawartej z ARiMR. Odpowiadamy zatem na czym polega to zobowiązanie oraz gdzie można uzyskać pomoc w realizacji usługi.
Dokładna nazwa tego działania to: „Doradztwo dla młodych rolników - beneficjentów interwencji I.11 PS WPR”. Jest to dwuletnia, bezpłatna usługa realizowana wyłącznie przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego na podstawie umowy zawartej z rolnikiem. Co bardzo ważne ARiMR już na etapie składania wniosku o wypłatę I raty pomocy wymaga od rolnika przystąpienia do tej usługi, w przeciwnym wypadku następuje wypowiedzenie umowy o premię. Jeśli mimo zwarcia umowy z ODR rolnik nie skorzystałby z tej usługi, będzie się to wiązało z odmową wypłaty drugiej raty pomocy. Wymóg ten w praktyce to swoisty przywilej młodego rolnika, nie każdy bowiem, rozpoczynając prowadzenie własnej działalności, jaką jest też niewątpliwie prowadzenie gospodarstwa, może liczyć na bezpłatną pomoc specjalistów.
Ideą usługi jest pomoc młodemu rolnikowi w okresie przejmowania przez niego gospodarstwa i przygotowanie go do samodzielnego prowadzenia działalności rolniczej. Szczególną uwagę doradca poświęci na podjęte przez rolnika zobowiązania wobec ARiMR, zwłaszcza te wynikające z realizacji interwencji I.11. W trakcie realizacji usługi doradca zbiera niezbędne informacje o zasobach techniczno – ekonomicznych gospodarstwa oraz sporządza Plan Rozwoju Gospodarstwa (PRG). Zakres usługi jest więc bardzo szeroki obejmuje: analizę stanu obecnego, planowanie możliwości rozwoju oraz wyznacza drogę do realizacji założonego celu. W tym miejscu podkreślić należy rolę rolnika w prawidłowej realizacji usługi, ponieważ to od jego nastawienia i przekazania rzetelnych informacji zależy jakość zgromadzanych danych, na podstawie których doradca wykona dalszą pracę.
W trakcie trwania usługi rolnik otrzyma od doradcy szereg aktualnych informacji m.in. o korzyściach płynących ze stosowania w jego gospodarstwie: ekoschematów, prawidłowej gospodarki wodnej, ograniczania kosztów produkcji, prowadzenia analizy rynku, ograniczania zużycia nawozów mineralnych, ograniczania stosowania pestycydów i antybiotyków, propagowania produkcji zdrowej żywności, zrównoważonej produkcji, o możliwości prowadzenia inwestycji w gospodarstwie przy wsparciu środków PS WPR 2023-2027, a także pomocy krajowej (kredyty preferencyjne). Doradca na bieżąco poinformuje rolnika o: targach, konferencjach czy szkoleniach dotyczących prowadzonej produkcji oraz organizacji i zarzadzania gospodarstwem.
Podstawowym dokumentem w tej usłudze jest Plan Rozwoju Gospodarstwa, który w uproszczeniu jest analizą techniczno-ekonomiczną oraz wskazuje na możliwości rozwoju lub ewentualne zagrożenia w gospodarstwie. Doradca dokłada wszelkich starań aby zawarte w nim cele były realne i możliwe do osiągnięcia, a także uwzględniały interes prawny i ekonomiczny rolnika. PRG zawiera szczegółowe informacje, także w kontekście spełnienia zobowiązań względem ARiMR i interwencji Premie dla młodych rolników jak np.: docelowa struktura produkcji, wzrost wielkości ekonomicznej, przychody z działalności rolniczej i innych źródeł. Doradca po przygotowaniu PRG przedstawia wersję roboczą do akceptacji rolnikowi, omawia plusy i minusy zawartych w nim celów oraz przedstawia wnioski. Rolnik wnosi uwagi, bądź akceptuje opracowany plan i każdorazowo to on podejmuje decyzję o realizacji działań zawartych w PRG.
Poza bieżącym celem usługi, którym jest poprowadzenie młodego rolnika w początkach jego działalności, istnieje cel długofalowy, jakim jest zaszczepienie w młodym pokoleniu nawyku do: rzetelnej analizy sytuacji swoich gospodarstw, poszukiwania źródeł finansowania inwestycji oraz ciągłego dokształcania co pozwoli szybko reagować na dynamiczne zmiany rynkowe i gospodarcze.
Monika Ryterska-Zielińska
Stażysta-specjalista ds. ekonomiki