Ceny rolnicze - Kujawsko-Pomorskie Notowania Cen Rolniczych – KPODR w Minikowie


Uwaga! 31 października to ważny termin dla producentów zbóż i roślin oleistych!

Rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, będący mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. ale nie otrzymali wnioskowanej pomocy (otrzymali „Zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy w terminie”) do 31 października 2023 r. muszą ponownie złożyć wnioski o przyznanie pomocy.

Pierwotny budżet działania wyniósł ok. 800 mln zł i okazał się niewystarczający dla wszystkich rolników, którzy się o takie wsparcie ubiegali. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzyskało zgodę Komisji Europejskiej na przeznaczenie na taką pomoc środków krajowych. Zatem rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, mogą się o nie ponownie ubiegać, jednak tylko do 31 października 2023 r. 

Składając wniosek o udzielenie pomocy producent rolny składa oświadczenie:

- o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz niewypłaceniu mu pomocy, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych,

- o zrzeczeniu się prawa do pomocy, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

Wnioski w formie papierowej, przyjmują biura powiatowe ARiMR, dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. 

W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub usługi mObywatel, należy zwrócić starannie wskazać dane jednostki aby wniosek trafiał do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Nie jest wymagane ponowne dołączanie faktur dotyczących sprzedanego ziarna zbóż i roślin oleistych.

 

Źródło: www.gov.pl/web/arimr

Fot. pixabay

 


Łukasz Piotrowski

Gł. spec. ds. ekonomiki

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

PAŹDZIERNIK 2024

Wróć Drukuj